7 Haziran 2020 Pazar

Tren Öyküleri (*)
İçinde tren olan kitapları, filmleri çok seviyorum. (Bir de vapurlar ama şimdilik konumuzla ilgisi yok.) Okumaya ya da izlemeye başladığımda benim için bir adım önde oluyorlar. Trenlere olan bu sevgim nasıl başladı bilmiyorum. Çocukluğumdan aklımda kalan tek bir anı var trenlerle ilgili o da oldukça sisli. Anneme sorduğumda bir akraba ziyareti için bindiğimiz banliyö treni olduğunu öğrendim ancak benim aklımda sadece trenin penceresinden gözüme giren güneş ışığı, o ışığın arasından gördüğüm evler, caddeler, elimdeki kağıt helva, sarı fistosu olan puantiyeli beyaz elbise var. Bir de trenin ritmik sesi. Hepsi bu. Acaba bu yeterli mi trenleri sevmeye?

Sonraki anılar üniversite yıllarından, Eminönü ya da Sirkeci'den Kadıköy vapuruna binince başlıyor, tam Haydarpaşa Garı önünde yolcu indirmek için dururdu vapur. Bina tüm güzelliğiyle gözümüzün önünde olurdu, tam fotoğraf çekmelik an, hem hafızayla hem de fotoğraf makinesiyle.

Üniversite bittikten sonra ise 15F ile Beykoz'dan Kadıköy'e giden bir otobüste devam etti anılar. Haydarpaşa öncesinde bir durakta inip o yolu yürüyerek Kadıköy'e giderdim. Hem de her yolculukta, yaz ya da kış fark etmeden. Artık sadece anılar var, vapur o iskeleye uğramıyor, trenler kaldırıldı, Haydarpaşa sessiz kaldı. Bir de içinden tren geçen kitaplar ve filmler. Kitap bitti, hatırlattıkları da yazıldığına göre sırada İşe Yarar Bir Şey'i tekrar izlemek var.

(*) Okuduğum kitabın ismi. Tren Öyküleri - Yitik Ülke Yayınları

2 yorum:

 1. Trenler benim de hayatımda önemli bir yer tutuyor. Her trene bindiğimde sanki başka bir dünyaya yol alıyormuşum, üstelik bu dünyanın içinde sadece mutluluk varmış gibi hissediyorum. Seyahatin, hayal kurmanın, dışarda akan hayatın ardından bakmanın ve anılara dalmanın en güzel hali tren yolculuğu.
  Tren yolculukları da tren hikayeleri de bol olsun hayatımızda.
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neden bilmem trenlerin öyle bir etkisi var gerçekten. Çok uzun zaman oldu bir tren yolculuğu yapmayalı, umarım en kısa sürede diyorum hepimiz için :))

   Sil