29 Aralık 2015 Salı

Özet

Evet bu bir "yılın özeti" içerikli yazı ancak biraz eskiye dönerek başlayacağım. 2009 yılı benim için çok zorlu ve sıkıntılı geçmişti. O günlerden sonra her yıl farklı olacağı umudunu taşıdım, olmadı ancak umudum azalsa da geçen seneye kadar hep vardı. 2015 yılını karşılarken artık yorulmuştum hem de çok yorulmuştum. Zaten yılın ilk ayları beni hiç şaşırtmadı ve üst üste kötü şeyler yaşadım. Hatta 21 Temmuz günü diplerde kalan tüm umut kırıntılarını da silip süpüren şeyler yaşadım. Ancak 22 Temmuz günü hiç beklemediğim anda, beklemediğim yerde, beklenmedik bir şey oldu. O günden beri daha mutlu olduğum bir gerçek. Evet bazı sorunlarım hatta ciddi sorunlarım var hala, çok yüksek miktarda borçlarım, canımı sıkan sağlık sorunlarım, değiştirmek istediğim bir işim, kurtulmak istediğim şeyler hala var ama artık eskisi kadar yük olamıyorlar omuzlarıma. Sanırım ilk kez bir yılı iyi şeyler olsun diye yalvarıp ağlayarak beklemiyorum çünkü iyi bir şey oldu ve olmaya devam ediyor. Dileğim bu mutluluğu ve huzuru getiren insanın hep yanımda olması. Bununla birlikte diğer sorunların biraz olsun azalıp nefes aldırması.

Başta da belirttiğim gibi bu bir yılın özeti ancak Temmuz’a kadar olan kısmında önem taşıyan ya da iyi şeyler olmadığı için maddeler şeklinde özetleyeceğim. Bu yıl hayatımda en çok önem verdiğim şeye kültürel faaliyetlere istediğim kadar zaman ayıramadım ancak bu durumu da Temmuz gibi toparladık şükür!

- Mucize sayısı 1. (22 Temmuz gününe bir kez daha şükür!)

- Hayatımdan çıkan insanların maksimum seviyeye ulaştığı bir yıl oldu. Sağlık olsun, belki de böyle olması gerekiyormuş.

- Bol kahve ve çay tükettiğim hatta bu anlamda rekor kırdığım bir yıldı.

- Minicik de olsa bir tatile gitme şansım da oldu.

- Festivaller ve Başka Sinema sayesinde perdeden 41 film izledim.

- 3 opera ve 1 bale izledim, diğer etkinlikler geçen sezondan kaldığı için ancak bu kadar olabildi.

- 18 oyun izlemişim ve bunu yazarken utanıyorum! Sanırım en az oyun izlediğim sezon bu, not alalım yeni yılda bu durumu değiştirmek için çalışacağım!

- 18 konser. Bu fena olmamış sanki, kendimi müzikle sakinleştirmişim sanırım, ne kadar olduysa artık! :)

- 4 sergi gezmişim, 4 tane de müze. Bu sayı da artmalı.

- En çok üzüldüğüm konu okuma hedefimin çok altında kalmış olmak. Maalesef 50 kitapla bitirdiğim bir yıl oldu. Tabi elimdeki iki kitabı üç gün içinde bitirebilirsem! :)

- Blogda en az yazının olduğu yıl, bunu da değiştirmeli!

Aslında sevmediğim ve zorluk çektiğim bir yıldı ancak Temmuz gibi barıştık kendisiyle. Bunun hatrına iyi dileklerimle özetlemeye çalıştım.

Yeni yıl hepimizin en masum dileklerinin gerçek olduğu bir yıl olur umarım.

8 yorum:

  1. O Temmuz gününden beri rüzgar gibi geçen günler, haftalar ve aylar; beraberinde biriken unutulmaz anılar. İyi ki varsın. :)

    YanıtlaSil
  2. İlk kez böyle blogdan bloga sevdaya denk geliyorum:) Ne hoş.

    YanıtlaSil
  3. Aşkınız bana umut veriyor.
    Kültürel faaliyetlerinizin size yetersiz gelmesine gülümsedim. Benim dudağımı uçuklattı :) Ama Leylak Dalı'nı tanıdığımdan beri kimseye yetişmeye çalışmıyorum.
    Merak edip aşkınızın bloguna da gittim. Umut diyordum. Güzel şey.
    Umarım bu yıl daha sık yazarsınız. Ve umarım diğer sorunlarınız hayatınıza girdikleri gibi zincirleme şekilde çıkarlar. Sevgiler.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Önceki senelerde çok daha fazlasına zaman ayırabildiğim halde o da yetmiyordu, yani yetmeyecek de esasında. :) Umarım diyorum tabi hepimiz için. Şimdiden iyi seneler.

      Sil
  4. Doğum günün olduğunu görünce hemen bir bloguna bakayım dedim. Artık kendi bloguma dokunmuyorum bile evet çok utanıyorum :( Neyse, yakın zamanda ben de bir yıl değerlendirmesi yazmayı umuyorum, buna inanıyorum :) Ne güzel olmuş bu şeyler, ben farkedememişim sevdicek de blogdanmış :) Nasıl sevindim :) Bol bol mutluluk diliyorum size bu yeni yılda ayrıca doğum gününü bir de buradan kutluyorum :) Nice mutlu yaşlara!

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Canım Elif, çok teşekkür ederim öncelikle iyi dileklerin için. Aman diyeyim sakın blogunu küstürme! En kısa sürede o cıvıl cıvıl yazılarından birini görmeyi umarım blogunda. :) Sevgiler.

      Sil