20 Mayıs 2011 Cuma

Filmler
The Fall :

Filmlerde dublörlük yaparken sakatlanan Roy ile hastanede karşılaştığı küçük bir kızın (Alexandria)dostluğunu anlatıyor. Roy, sevgilisinden ayrılmış olmanın ve sakatlığının etkisiyle intiharı düşünmektedir. Bunun için bol miktarda ilaca ihtiyacı vardır ancak yürüyememektedir. İlaç bulması için Alexandria'dan yardım ister. Karşılığında ise ona bir masal anlatır.

İçinde sinema, masal, Darwin, renkler, müzik ve çok sevimli bir kız çocuğu var bu filmin. Mutlaka izleyin. Bir de filmi izledikten sonra ekşi sözlükten filmin başlığına bir göz atın derim.


You Will Meet A Tall Dark Stranger :

Helena,kocası Alfie'den ayrıldıktan sorna duygusal bir boşluğa düşer. Alfie, yaşlanmayı kabul etmediği ve Helena bu düşüncesine uyum sağlayamadığı için evliliklerini bitirmiştir. Ardından genç bir kadınla evlenir. Kızları Sally, bir kitabı yayınlanmış ve herhangi bir işte çalışamayan kocası ile geçinememektedir. Yeni girdiği sanat galerisinin sahibi olan patronuna aşık olur. Kocası ise karşı pencerede gördüğü ve ismini bilmediği kadına aşıktır. Sally, annesine terapiden daha iyi geleceğini düşünerek Cristal isimli bir falcıyla anlaşarak annesini falcıya gönderir. Film boyunca Cristal geleceğe dair gördüklerini! Helena ile paylaşır ve hayatını yönlendirir.

Alışık olduğumuz Woody Allen gevezeliği, karışık durumlar, ilişkiler filmin esasını oluşturuyor. Diğer Woody Allen filmlerinin yanında vasat kalsa da keyifle izlenebilir. Ne de olsa Woody Allen filmi :)


Atame! :

Psikolojik sorunları olan 23 yaşındaki Ricky, daha önce bir kez karşılaştığı sinema yıldızı Marina'ya aşıktır. Hastaneden çıktıktan sonra Marina'yı kaçırır. Asıl amacı Marina'nın kendisine aşık olmasını sağlamaktır. Önce Ricky'den nefret eden ve her fırsatta kaçmaya çalışan Marina'nın zamanla fikri değişir.

Pedro Almodovar'ın diğer filmlerinden alışık olduğumuz renkleri, kadınları, saplantılı duyguları bu filmde de var. Diğer filmlerine göre sönük kalsa da keyifli bir film.


L'age De Raison :

7 yaşındaki Marguerite, gelecekte kendisine gönderilmek üzere mektuplar yazar. Amacı, kendisine verdiği sözleri gelecekteki kendisine hatırlatmaktır. Bu mektupların gönderilmesi için kasabadaki noterden yardım ister. Yıllar sonra, yoğun iş yaşamının içerisinde kaybolan Margaret'e tanımadığı bir adam bir paket getirir. Yıllar önce yazdığı mektupları okudukça hatırlamak istemediği anıları canlanır ve içinde bulunduğu yaşamı sorgulamaya başlar. Keyifli bir film. (Keşke bu filmi 7 yaşında izleme imkanım olsaydı...)

8 yorum:

 1. L'age De Raison filmini geçen sene festivalde izlemiştim , güzel ve değişik bir filmdi.
  Atame de ilgimi çekti , psikolojik filmleri severim.
  Açıklamalar için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. Eğer izlemediysen öncelikli olarak The Fall'u tavsiye ederim. :)

  YanıtlaSil
 3. the fall en sevdiğim filmdir :)

  YanıtlaSil
 4. ilk film ve son film...ikisine de bayılıyorum. ama düşüş kesinlikle favorim.çok güel filmler izlemişsiniz.

  YanıtlaSil
 5. Düşüş benim de favorim oldu, teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 6. Ben de film istemek istiyorum, bu kadar çok çalışmayıp film izlemeye vakit ayırmak. Nasıl canım çekti şimdi anlatamam.
  Özellikle de bunu! L'age De Raison

  YanıtlaSil
 7. Ben de uzun zamandır izleyemiyordum, iyi geldi. Darısı başına :)

  YanıtlaSil