27 Nisan 2011 Çarşamba

Factotum - Charles Bukowski

Factotum, kitabın arka kapağında “bir işte yapılması gereken tüm niteliksiz işleri yapan kişi, kahya, ayakçı” olarak açıklanmış.

Kitap, iki yıl boyunca Los Angeles Üniversitesi’nde Gazetecilik bölümüne devam eden ancak verdiği kararla birlikte okulu bırakıp yolunu aylaklığa çeviren , babasından, annesinden, yaşamından kaçan ve hayatını farklı şehirlerde, günlük işlerle kazanan ve yazar olmak isteyen bir adamın hikayesini anlatıyor.

Chinaski, eskimiş bavulu ve birkaç parça eşyasıyla sürekli yollardadır. Bir şehirden ayrılmaya karar vermesi için birkaç gün orada kalmış olması ve sıkılması yeterlidir. Girdiği işlerde de sürekli sıkılan, patronlarını kızdıran ve onlara göre iş arkadaşlarını yoldan çıkaran biridir. İş konusunda o kadar tecrübelidir ki kovulacağı ve çekinin hazılandığı anı bile önceden anlar. Chinaski’nin ilişkileri de hayatı gibi düzensiz, sıradan ve sıkıcıdır. Hayatına giren kadınlar dışında arkadaşı yoktur.

Aslında tek istediği yazar olmaktır. Sürekli dergilere hikayelerinin gönderir ancak her seferinde reddedilir. Bir gün “ Bira Sarhoşu Ruhum Dünyanın Bütün Noel Ağaçlarından Daha Hüzünlü” isimli öyküsü Gladmore dergisi tarafından kabul edilir ve 25 dolar kazanır. Ancak bu bile hayatına birkaç sosis ve biraz şaraptan fazla hareket getirmez.

Kitap, 2005 yılında aynı isimle filme uyarlandı. Her uyarlamada olan farklılıklar bu filmde de yer alıyor. Ancak sıkılmadan, keyifle izlenebilir bir film.

Chinaski, ya tamamen sevip keyifle okuyacağınız ya da tamamen nefret edeceğiniz bir karakter. Ortası pek mümkün görünmüyor. Alışılmışın dışında bir tarzı var. Aslında yazarın çoğu kitabında karşılaşılan bir durum bu. Bukowski kitaplarını ya seversiniz ya da nefret edersiniz. Tabi buna karar verebilmek için kitaba şans tanımak gerek.


...Samimiyetle söylüyorum, yaşam beni dehşete düşürüyordu. Yemek, uyumak ve çıplak dolaşmamak için insanın yapmak zorunda olduğu şeyler ürkütücüydü. Ben de yatakta kalıp içiyordum. İçtiğin zaman dünya yine oradaydı, kaybolmuyordu ama boğazına sarılmıyordu en azından.

...Sabahın altı buçuğunda bir çalar saatin sesine uyanıp yataktan fırla, giyin, zorla birşeyler atıştır, diş fırçala, saç tara, başka birine büyük paralar kazandırmak ve sana tanınan fırsat için müteşşekkir olmak için berbat bir trafiğin içine dal. Nasıl razı olunur böyle bir yaşama?
Ajanda Dergi Nisan sayısı yazımdan alıntıdır.

2 yorum: