28 Şubat 2011 Pazartesi

Mavi Melek (Profesör Unrat) - Heinrich Mann

Profesör Raat, otoriter, insanlarla iletişim konusunda beceriksiz, sert mizaçlı bir lise öğretmenidir. Bu özelliklerinin ve isminin de benzerliği nedeniyle herkes ona çöp anlamına gelen Unrat lakabını uygun görür. Profesör Raat’ın tüm amacı öğrencilerini ders boyunca aşağılamak, yanlışlarını bulup sınıftaki deliğe tıkmak ve kendisine “Unrat” diyenleri enselemektir.

“Yirmi beş yıldan beri okulda görevli olduğundan, kentte ve çevresinde birçok eski öğrencisi vardı, lakabını söylediklerinde enselediği ya da yaptıklarını kanıtlayamadığı öğrencileri; hepsi de onu hala bu adla anıyorlardı. Okul, avlunun duvarlarında bitmiyordu onun için; çevredeki evlerin üzerinden yayılıyor, her yaş grubundan kentliyi içine alıyordu.”

Ertzum, Lohmann, Kieselack isimli üç öğrencisinin Mavi Melek isimli bir batakhanede Rosa Fröhlich isimli bir sanatçı ile birlikte olduğunu tesadüfen öğrenir. Bunu kanıtlayıp üç öğrencisini de enselemeyi planlar. Özellikle Lohmann’ı enselemek konusunda saplantılıdır. Lohmann, profesörün gözünde, kendisine Unrat şeklinde hitap etmeyerek onu aşağılayan bir küstahtır.

Kentte yaptığı arama sonucunda Rosa’nın çalıştığı batakhaneyi bulur. Ona hesap sormaya gider ancak garip bir şekilde kadının etkisi altında kalır. Hayatında ilk kez aşık olmuştur. Unrat için artık hayat Mavi Melek’tedir.

Hayatındaki bu yeni duygu ve Rosa’nın kendisine gösterdiği yakınlığın getirdiği güven ile tüm kentten intikam almaya başlar. Unrat, Rosa’nın adeta oyuncağı haline gelirken, Rosa ise kentin en çok konuşulan ve istenilen kadını olur. Hem karşılaştığı tüm erkeklerin hem de kendi hayatının çöküşünü getirmesi ise uzun sürmez.

Kitap, 1930 yılında Mavi Melek adıyla Josef von Sternberg tarafından sinemaya uyarlanır. Film yazarına ve yönetmenine ün gertirmiş olsa da daha çok Marlene Dietrich’in akıllara kazınmasına hatta mavi melek olarak anılmasına sebep olur.


AJANDA Şubat sayısı yazımdan alıntıdır.

2 yorum:

  1. Mavi Melek çok sevdiğim eskiden okuduğum bir kitaptır.Hatta yakın zamanda filmini de izlemiştim:)Ne iyi yaptınız ,tekrar hatırlatmakla...İyi haftalar

    YanıtlaSil