2 Ocak 2011 Pazar

Şenlikli Bir Cinayet - Gilbert Adair

Polisiye türüne merak salmış olup Agatha Christie okumayan ve ona hayranlık duymayan var mıdır ? Sanmıyorum. Peki polisiye türünde kitaplar yazıp Agahta Christie’den etkilenmemiş ve ona eserlerinde selam göndermemiş ya da teşekkür etmemiş bir yazar var mıdır ? Zor bir ihtimal. Ancak bunlardan bir tanesi durumu biraz abartmış ve ortaya her ne kadar bir cinayeti anlatıyor olsa da çok eğlenceli bir kitap çıkmış. Şenlikli Bir Cinayet (orijinal ismi The Act of Roger Murgatroyd), Gilbert Adair’in Evadne Mount üçlemesinin ilk kitabı.

1930’lu yıllarda, Noel arifesinde, Dartmoor’da geçen bir hikaye. Noel tatilini geçirmek için Albay ffolkes ve ailesine ait malikanede bir araya gelen birkaç dostun kendilerini bir anda cinayet soruşturması içerisinde bulmasını anlatıyor.

Albayın konukları, tatil için geldikleri malikanede bir sabah uyandıklarında bir önceki gece davetli olmadığı halde Albay’ın kızı ile eve gelmiş olan Raymond Gentry’inin bir cinayete kurban gittiğini öğrenir. Raymond, malikenin tavan arasında vurulmuştur. Ancak olayda bir gariplik vardır; tavan arasının kapısı içeriden kilitlenmiştir. Pencere ya da tavan ise birinin dışarı çıkması için uygun değildir.

Raymond, bir önceki gece konuklar ile ilgili bildiği sırlar nedeniyle herkesi üstü kapalı da olsa sözlü taciz etmiştir. Konuklara ait sırları onların anlayacağı şekilde dile getirmiş ve hepsinin nefretini kazanmıştır. Yani tüm konukların cinayeti işlemek için geçerli sebepleri vardır.

Şiddetli kar yağışı ve kapanan yollar nedeniyle yetkili herhangi birine ulaşamayacaklarını anladıklarında, malikaneye yakın komşuları, emekli Scotland Yard komiseri Trubshawe’den yardım isterler. Trubshawe, resmi olmasa da bir soruşturma başlatır ve tüm konukları bir arada sorgulamaya başlar. Zaman ilerledikçe bir önceki gece -üstü kapalı da olsa- Raymond tarafından tehdit edilen tüm konuklar, Raymond’un öğrenmeyi başardığı sırlarını anlatmaya başlar. Trubshawe, konuklardan biri olan polisiye yazarı Evadne Mount’un yardımı ile olayı çözer.

Yazar, kitapta eğlenceli öğeleri sıklıkla kullanmış olsa da konunun ve polisiyenin hakettiği değeri de tam olarak vermiş. Hem finale kadar katili merak etmemizi ve sürekli farklı birinden şüphelenmemizi sağlayan hem de soruşturmadaki insanların çaresizliğini hissettiren bir kitap. Özellikle bulunduğu yerden ayrılamayan, kar fırtınasında bir evin içinde adeta hapsolmuş aynı zamanda da katille aynı ortamda bulunan insanlardan biri gibi hissediyorsunuz.


AJANDA Aralık sayısı yazımdan alıntıdır.

5 yorum:

 1. Bu kitap hakkında hep olumlu yorumlar duymuştum ama okuyunca fikrim değişti ve hakkında bu tarz şeyler söyleyemedim maalesef.

  YanıtlaSil
 2. a.c tadında güzel bir kitaba benziyor. listeye eklemek lazım;)

  YanıtlaSil
 3. Biblio, o kadar Agatha kitabından sonra böyle düşünmen doğal tabi :)

  ALKIM, aslında Agatha tadından ziyade ona yapılan göndermeler var diyeyim :)

  YanıtlaSil
 4. 2010'da ennn sevdiğim kitap bu oldu. çok eğlenceli, agatha göndemeleri pek lezzetli idi. aslında bir üçleme imiş , umarım diğer kitaplar da yayınlanır:)

  YanıtlaSil
 5. Aslı, ykydeki arkadaşımı sıkıştırıp duruyorum ama hala basım haberi yok serinin 2. ve 3. kitabı için...

  YanıtlaSil