30 Ocak 2011 Pazar

Romantika - Turgut Özakman

Romantika, yazarın Şu Çılgın Türkler’den sonra okuduğum kitabıydı. Özellikle Şu Çılgın Türkler’e göre çok kıyıda köşede kalmış gibiydi. İtiraf edeyim konusu ya da yorumlarından önce kapağı çekti kendine.

Kitap, aslında ilk bakışta yadırganabilecek, kabul edilmiş genel ahlaki değerlere sığdırılamayacak bir konuyu anlatıyor; evli iki insanın yasak aşkı. Kitabı bu yasak aşkı yaşayan taraflardan birinin kızı Şirin’in bakış açısıyla okuyoruz.

Şirin’in babası, sanat tarihi kürsüsünde bir doçenttir. Nazik, görgülü, terbiyeli ve sakin biridir. Annesi ise gösteriş meraklısı, soğuk, sürekli şikayet eden, anlayışsız biridir. Babası, kendini beğenmiş ve soğuk annesine, çok bilmiş ve sürekli şikayet eden anneannesine ve annesinin kopyası olan ablasına bile anlayışlı ve sessiz kalmayı başarabilmektedir. Ancak bu durum Şirin’i sinirlendirir. Babasının isyan etmesini bekler. Bu nedenle de araları açılır. Şirin evden ayrılır.

Bir gün babası doçentliği bırakır. Annesinin tüm itirazlarına aldırmayıp kendisine küçük bir kırtasiye dükkanı açar. Daha sonra azimle çalışıp işlerini büyütür ve bir kitapevi sahibi olur. Bu azmi bile Şirin’in annesini memnun etmeye yeterli değildir. Ancak Şirin’le tekrar araları düzelir ve ayda bir kez dışarıda buluşmaya başlarlar.

Şirin, bir sabah erken saatlerde çalan bir telefonla uyanır. Babasının yardımcısı Asım Efendi, babasının kalp krizi geçirdiğini ve hastanede olduğunu haber verir.
Babasının hastanede olduğu günlerde ona ait not defteri eline geçer. Not defteri özel bir şifreyle yazılmıştır. Şirin, iki gün uğraştıktan sonra arkadaşının da yardımıyla şifreyi çözmeyi başarır. Babası, notların tamamında yaşadığı bir aşkı anlatmıştır; eski öğrencilerinden Arzu.

Şirin, notları okudukça babasına kızmak yerine Arzu ile yaşadıklarına sevinir hatta aşklarını kıskanır. Aralarındaki tamamen saf, naif ve biraz da hüzünlü bir ilişkidir.

Farklı bir aşk hikayesi, bazen hüzünlü bazen çok eğlenceli ama mutlaka okunası.


AJANDA Ocak sayısı yazımdan alıntıdır.

2 yorum: