31 Ocak 2010 Pazar

Vahşet TanrısıOyuncular : Ülkü Duru, Zafer Algöz, Zerrin Tekindor, İşdar Gökseven

Çocukları kavga etmiş iki aile "uzlaşma" amacıyla bir araya gelir. Başlarda gayet uzlaşımcı ! olan çiftler konuşma ilerledikçe bazen kendi içlerinde bazen de birbirlerine karşı saldırganlaşırlar.

İlk bakışta komedi gibi görünse de aslında özünde dramatik bir oyun. İnsanların evlilik ile ilgili görüşlerinin yaşamları ile çelişmesi, çocuk büyütmenin zorluğu, sahte yüzler ve kimliklerle olduğundan farklı görünme çabaları, sözde medeni ve uzlaşımcı ! olmaları vs...


Oyunculuklara gelince bence hepsi mükemmel. Ancak özellikle Zerrin Tekindor ve Ülkü Duru erkek oyuncuları gölgede bıraktı diyebilirim :) Zerrin Tekindor'u ilk kez sahnede izledim ve umarım bundan sonra hep sahnede görebiliriz. ( Malum dizide oyunculuğu harcanıyor bence ! )

Kesinlikle çok hareketli ve bir kez izlemenin yetmeyeceği bir oyun, şiddetle tavsiye ederim :))

MaskelilerMaskeliler, geçen sezondan bu yana tam 3 kez bilet alıp gidemediğim ve 4. bilette izleme fırsatı bulduğum bir oyun oldu :) Oyun, Filistin'li 3 kardeşin kendileri ve birbirleri ile hesaplaşmasını anlatmakta. Oyunculuklar gerçekten çok çok iyiydi. Tavsiye ederim.

23 Ocak 2010 Cumartesi

Binali ile Temir


Çoban Temir ve Eşkıya Binali'nin hikayesi...

Temir, ormanda bulduğu yaralı adama bakar ve onu iyileştirir. Adam(Binali) ise onu gücü ve namı ile ezmeye çalışır. Kendi başına sevgisiz büyümüş ve iki kişi olmayı hiç bilememiş olan Temir, namlı eşkıya Binali'ye kafa tutar ve aralarında bir savaş başlatır !

Oyun dekoru Barış Dinçel'e ait ve muhteşem bir dekor olmuş. Hikaye sahnelerde her zaman rastlanacak türden bir hikaye değil. Bu nedenle ilgi çekiyor.

Oyunda salonun bir kısmının kullanılması gerekliliği nedeniyle 1. sıranın kaldırılması sonucu aslında 2.sıradan izlemem gerekirken 1.sıradan izlemiş oldum. Sanırım bunun da etkisiyle sanki hikayenin içinde gibi hissettim. Dışarıdan gelen yağmur ve rüzgar sesi eşliğinde, sanki elektriği olmayan bir köy evinde yanan ateşin başında dedemin anlattığı hikayeyi dinliyor ve gözümde canlandırıyor gibiydim. Masalları seven herkese tavsiye ederim.

* bu kadar susan insandan korkarım ben, bu kadar susan insandan korkarım
bu kadar susan insandan korkmalı derim...

* kimse kimseyi yalnızken bilemez

* bir can için yalvarmam ben !

18 Ocak 2010 Pazartesi

Mefisto
Yine bir kararsızlık anı sonrasında gidip izledim "Mefisto"yu. İyi ki gitmişim !

Oyun, Hamburg tiyatrosu ve oyuncularının Hitler dönemindeki yaşantısını anlatıyor. Tiyatro içinde tiyatro, oyun içinde oyun var !

Dekor tasarımına hayran kaldım ( bkz: Barış Dinçel ). Dekor geçişleri ve müzik gerçekten başarılıydı. Oyunculuklar çok çok iyiydi. Serdar Orçin ve Yiğit Sertdemir (bence) muhteşemdi. Nihayet Serdar Orçin'i sahnede izleyebildim, nihayet !

Oyun, bence sezonun en kaliteli ve en "zor" oyunlarından biri. Anlattığı dönem ilginizi çekiyorsa izlemenizi tavsiye ederim. Tiyatroyu sadece eğlenmek için bir araç gibi görenlerin sıkılacağı ( hatta sıkıldığı ! ) bir oyun ! Kişisel fikrim "kesinlikle izleyin" der :)

* Erica ! Neden bana aşık olmuyorsunuz ? Bu akşam yapacak daha iyi bir işiniz mi var ?

* Madem Berlin'e gitmek gerek, gidelim !

* Bu akşamın habercisi günbatımı, gece geliyor gece !