26 Kasım 2010 Cuma

Açlık Oyunları, Ateşi Yakalamak, Alaycı Kuş - Suzanne Collins" Açlık Oyunları'nın çok basit bir kuralı vardı : Her mıntıka ayaklanmalarına karşı bir ceza olarak, haraç olarak adlandırılan, birer kız ve erkek evladını vermek zorundaydı."

Açlık Oyunları... Capitol denilen bir kentteyiz. ( kitapta Kuzey Amerika dolaylarında olduğu yazılmış ) Kente bağlı 12 tane mıntıka yer almakta. Aslında 13 olan mıntıka sayısı 13. mıntıka bombalandığı ve yok olduğu için 12ye düşmüş. Mevcut her mıntıkanın farklı bir iş gücü alanı var. Örneğin 11. mıntıka tarım ile 12. mıntıka ise kömür madenleri ile biliniyor. Ancak bu iş gücü onların yaşamını kolaylaştırmamakta. Özellikle mıntıkalardaki halk Capitol kent merkezi zenginlerinin aksine inanılmaz fakir durumda ve açlıkla savaşıyor.

Mıntıkalar elektrikli tellerle çevrilmiş durumda. Yani burayı beğenmemek ve terketmek gibi bir lüksünüz yok. Aslında bırakın terketmeyi yönetim ile ilgili kötü bir laf söyleme lüksü dahi yok. İnsanlar aç kalmamak için çırpınırken düşüncelerini de kendine saklamak zorunda.

Capitol, geçmiş mıntıka ayaklanmaları ve bir anlamda da olabilecekleri önceden engellemek ve en önemlisi gücünü her defasında hatırlatmak için yılda bir kez Açlık Oyunları'nı düzenlemekte. Bu oyunlara her mıntıkadan yaşı 12-18 arasında olan bir erkek bir de kız "haraç" kura ile seçilerek toplamda 24 yarışmacı bazı eğitim ve hazırlık döneminden sonra, tüm Capitol halkının televizyondan izlemesi zorunlu olarak canlı yayında hayatta kalma mücadelesi veriyor.

24 haraç bir araya getirilerek, tüm şartları önceden hazırlanmış bir arenaya bırakılıyor. Arenadaki doğa olayları dahil tüm kontrol Capitol yönetiminin elinde. Capitol şovu daha eğlenceli ! ve izlenir hale getirmek için dereyi kurutma ya da durmaksızın fırtına ve yağmur oluşturma gibi yapay müdahaleler yapıyor.

12.mıntıka daha önce sadece bir galip çıkartmış olmasının da etkisiyle genelde etkisiz durumda. 74.Açlık Oyunları'nda haraçları Katniss ve Peeta için stilistleri tarafından hazırlanan kostümler, açıklamalar ve mülakatlarda aldıkları puanlar sayesinde dikkat çekmeyi başarıyor. Ancak arenada bunların ne kadar etkili olacağı şüpheli.

Serinin ikinci kitabında ise, Açlık Oyunları sonlanmış, 12. mıntıkanın galipleri Peeta ve Katniss evlerine, ailelerine dönmüştür. Ancak oyunun finalinde Capitol'ün karar değişikliğine öfkelenen ve zehirli meyveleri birlikte yemeye kalkan sözde aşıklar bilerek ya da bilmeyerek Capitol'e isyan etmiş ve bu hareketleri ile yaktıkları kıvılcım Capitol'un zulmünden bıkmış ve isyana hazır olan mıntıklara yayılmaktadır. Capitol ve başkan kendisiyle dalga geçildiğini düşünmekte ve bu olaylardan Katniss'i sorumlu tutmaktadır. Zafer Turu öncesinde, başkan Katniss'e insanları mutlu aşık rolüne inandırması ve bastırılmakta güçlük çekilen isyan dalgasını önlemesi için üstü kapalı tehditler savurur.

Ancak tüm çabalara rağmen insanlar bir kez kıvılcımı yakalamıştır. Bazı mıntıkalarda isyan başlamış ancak gizlenmeye çalışılmaktadır. Zafer Turu sırasında oynanan roller insanları kandırmak için yeterli gelmemiştir.

Bu esnada Capitol, 75. Açlık Oyunları yani Çeyrek Asır Oyunlarında yarışmacıların eski galiplerden seçileceğini açıklar. Capitol, Katniss ve Peeta’dan intikam almak istemektedir…

"Yetmiş beşinci yıl dönümünde, asilere, içlerinden en güçlü olanların bile Capitol'ü alt edemeyeceklerini hatırlatmak için, erkek ve dişi haraçlar, mevcut galipler havuzundan seçilecek."

Serinin üçüncü kitabı Alaycı Kuş ise bir anlamda olayların yön değiştirdiği, çözüldüğü kitap. Çeyrek Asır Oyunlarında Katniss’in tek amacı Peeta’nın eve dönmesini sağlamaktır. Ancak Peeta ise tam tersi için çaba gösterir. Fakat ikisinin dışında planı olan birileri daha vardır... Çeyrek Asır Oyunlarında yaşananlardan sonra 12.mıntıka Capitol tarafından bombalanmış, yok edilmiştir. 12.mıntıkadan kurtulmayı başaranlar 13. mıntıkaya sığınmıştır. 12. mıntıkanın yok olması, isyanların artması ve Peeta'nın esir düşmesi ile birlikte Katniss, Alaycı Kuş olmayı kabul eder. 13.mıntıka diğer mıntıkaları da kendi tarafına çekip isyanı birleştirmek ve Capitol’u yerle bir etmek istemektedir. İsyan arttıkça şiddet artar.


AJANDA Kasım sayısı yazımdan alıntıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder