26 Temmuz 2010 Pazartesi

Poirot HaftasıDaha önce hiç Agatha Christie kitabı okumamıştım. Geçtiğimiz hafta 3 kitabını birden okudum ve hayran kaldım.

1 - Roger Ackroyd Cinayeti : King's Abbot, en büyük eğlencesi -dedikodu- olan sakin bir köydür. Önce dul bir kadının intiharı, ardından kadının nişanlısı Roger Ackroyd'un cinayete kurban gitmesi kafaları karıştırır. Roger Ackroyd'un yeğeni Flora emekliye ayrılmış olan dedektif Hercule Poirot'tan olayı çözmesi için yardım ister. Devamı kitapta... (Finalde şaşıracaksınız :))

2 - Beş Küçük Domuz : Amyas, yakışıklı ve çok ünlü bir ressamdır. Sebepsiz bir cinayete kurban gider. Bütün deliller karısı Caroline aleyhinedir. Olaydan tam 16 yıl sonra -cinayet esnasında 5 yaşında olan- kızları Carla, dedektif Hercule Poirot'a gelerek annesinin hapishanedeyken kendisine bıraktığı ve "masum" olduğunu belirttiği mektubu gösterir ve olayın çözülmesi için yardım ister. Final yine şaşırtıcı :)

3 - Doğu Ekspresinde Cinayet : Doğu Ekspresi, İstanbul'dan Londra'ya gitmek üzere hareket eder ve Yugoslavya yakınlarında, yoğun tipi ve kar yüzünden durmak zorunda kalır. Sabah olduğunda tüm yolcular trendedir. Ancak yolculardan birinin cinayete kurban gittiği anlaşılır. Dedektif Poirot'ta trendeki yolcular arasında ve herzaman olduğu gibi iş başındadır. Sanırım içlerinde en heyecanlı ve olayların çözümü en başarılı olan kitaptı. Aynı zamanda yazarın 1933 yılında İstanbul'da Pera Palas Otel'de yazdığı kitaptır. Kitabın 1974 yapımı ve birçok ünlünün yer aldığı bir filmi bulunmakta.

3 yorum:

 1. Okuyacağın bir dolu nefis Agatha Christie romanı var, kıskanmıyorum dersem yalan olur. :)

  Haftamız da harikaydı bu arada.

  YanıtlaSil
 2. Beğenmene çok sevindim umarım diğer kitaplarını da hep beraber okuruz. Eline sağlık canım.

  YanıtlaSil
 3. biblio, kesinlikle devamı gelecek :)

  thalassapolis, sağol canım :)

  YanıtlaSil