5 Mayıs 2010 Çarşamba

İçimdeki Timsah - Ali Poyrazoğlu

Ali Poyrazoğlu'na ait okuduğum -şimdilik- ilk (ve tek) kitap. Genelde roman seven biri olarak "anlatı" türündeki kitaplarla aram çok iyi değildir. Ama bu kitabı sevdiğimi söyleyebilirim. Seminerde izlediğim/dinlediğim anlatım tarzı kitabında da mevcut. Sanki karşılıklı sohbet ediyormuşsunuz gibi anlatıyor Ali Poyrazoğlu. Anlattığı şeyleri gözünüzde canlandırıyorsunuz. Bir an Bodrum Torba Köyü'nde Torba Sanat Kulübü'nün önündeki iskelede sağ tarafta zeytinağacının altında kurduğu masadaymış gibi...

Yazarın, Bir Sen Kaldın Yalnızlık Gelince ve Ödünç Yaşamlar isimli kitaplarını da sipariş etmiştim ancak stoklarda kalmamış. Kitapçılarda bulabilmeyi umuyorum.

Kitapta en sevdiğim bölüm "İstanbul Hatırası"ydı. Ancak 8 sayfalık (keyif alınması için tamamının okunması gerektiğine inandığım ayrıca kitaba ve emeğe saygısızlık olmaması açısından) bu bölümünden alıntı yapmıyorum.

Kitaptan ;

" Kendinizle barışık mısınız efendim ? Siz'le aranız nasıl ? Kendinize mektup yazıyor musunuz ? Arada bir çiçek gönderiyor musunuz kendinize ? Çiçek geliyor, üstünde bir kart, "Seni çok seviyorum, yanaklarından öperim. İmza: Ben."
...Her sabah, aynada yüzleriyle karşı karşıya kaldıklarında, "doğrularınla ve yanlışlarınla, günahlarınla ve sevaplarınla merhaba sana" diyenler daha mutlu oluyorlar."

" Sizlerle biz, suç ortağıyız. Her sanat olayında işlenmemiş bir suçun ortaklığı gizlidir. Sizle biz bir araya gelince tiyatro dediğimiz insanı kurcalayan, sevgiyle kucaklayan kıvılcım çıkıyor. Yani efendim uzun sözün telgrafı, bizler meslektaşız. İyi bir tiyatro seyircisi de tiyatrocudur. Benim meslektaşımdır. Giden, okuyan, izleyen, parasını ayıran, izledikleri üstüne fikir üreten, çağdaş, uygar yaşama gönül vermiş insanlar benim meslektaşımdır. İzlediklerini başkalarıyla paylaşan, onların da tiyatroya gitmesini sağlayan sevgili tiyatroseverler benim meslektaşlarım, onlarla birlikte gerçekleştiriyoruz tiyatro denen mucizeyi.

Yıllardır hep sizler bizleri alkışladınız, şimdi de ben sizleri alkışlıyorum sevgili meslektaşlarım. Yaşam boyu birlikte eğlenip, insana ayna tutup, o aynada kendini arama sevincimizin, şenliğinin devam etmesi dileklerimle..."

2 yorum:

  1. "Seni çok seviyorum, yanaklarından öperim. İmza: Ben." çok güzelmiş :)

    YanıtlaSil
  2. Ben de çok sevdim :) Kitabı tavsiye ederim.

    YanıtlaSil