3 Mayıs 2010 Pazartesi

"7" Şekspir MüzikaliShakespesare'in oyunlarından derlenmiş bir müzikal. Okuduğum kadarıyla çeviriler Haluk Bilginer'e ait. Oyun, erkeğin hayatına ait 7 dönemin anlatıldığı, eğlence ve dramın iç içe olduğu, muhteşem bir orkestra ve eğlenceli dört soykarı ile -kendisine şahsen bayıldığım- Haluk Bilginer'in muhteşem performanslarının yer aldığı, mutlaka izlenesi bir oyun.

Her tiyatro izleyicisinin Haluk Bilginer'i sahnede görmesi gerektiğine inanıyorum. Benim için -maalesef- bir ilkti. "Bugune kadar neler kaçırdım kimbilir" diye düşünmemek elde değil. Ayrıca oyunda performanslarına hayran kaldığım soykarılar ; Evrim Alasya, Selen Öztürk, Zeynep Alkaya ve Tuğçe Karaoğlan gerçekten çok başarılıydı. (Ayrıca çok şanslı olduklarını düşünüyor ve sanırım kıskanıyorum. Haluk Bilginer gibi bir oyuncu ile hem de bu kadar başarılı bir oyunda yer almak kıskanılası gerçekten. Gerçi bunu fazlasıyla hakediyorlar o ayrı tabi.) Orkestra, müzikal başarının yanı sıra oyuna olan eğlenceli katkılarından dolayı da alkışı fazlasıyla haketti :)

Ek olarak, oyunda kullanılan aksesuarlar da çok iyiydi.

"Bütün dünya bir sahnedir ve kadın erkek herkes birer oyuncu..."

Kişisel Not: Keşke izleyeceğimiz oyunu seçebildiğimiz gibi birlikte oyun izleyeceğimiz seyirciyi de seçme imkanımız olsaydı ! Haluk Bilginer gibi bir usta sahnede açılışı yapmış kimsede tık yok. Ardından 7 dönem başladı. Birkaçında zorlama bir alkış hali. Bir dönemde ise hiç alkış yok. Oyun biter alkışlar başlar. Oyuncuların selamlaması bitmek üzere. Herkes oturduğu yerden alkışlıyor, ayağa kalkan yok ! (Bence ayakta alkışı fazlasıyla hakeden bir oyundu.) Hiç sevmedim 1 mayıs cumartesi seyircisini ! Ben her oyunda Kabare, Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye, Tarla Kuşuydu Juliet'te ya da Kafes'te karşılaştığım o coşkulu seyirciyi istiyorum :)

6 yorum:

 1. Gerçekten çok güzel bir oyun.Ben seyrettiğimde seyirci de çok coşkuluydu ama bazen bende rastlıyorum böyle seyircilere maalesef.Bir tedirgin,bir garip.Alkışlasa mı alkışlamasamı diye düşünen :( Hatta en yakın zaman da yine Oyun Atölyesi'nde İnce Saz'ın konserine gittim.Okadar güzel şarkılar söylüyorlar ki Eski Türk filmlerinden.İnsanlar eşlik etmeye , tempo tutmaya korkar , utanır bir vaziyette izlediler konserin çoğunu.Biz arkadaşlarla şarkılara eşlik ederek biraz hareketlendirdik.Bazen oluyor maalesef :(

  YanıtlaSil
 2. Aslında benim izlediğim akşam seyircide gördüğüm tedirginlik ya da utangaçlık değildi. Sanki müzikal değil de ağır bir dram izliyor gibiydiler. Sinir oldum sinir :) Neyse, oyun çok güzeldi o ayrı tabi.

  YanıtlaSil
 3. Ben de bayılmıştım bu oyuna ve her zamanki gibi Haluk Bilginer'e.. Ama anlattığın gibi bir seyirci gerçekten çok sinir bozucu olmalı!!

  YanıtlaSil
 4. Imge, şu ana kadar tiyatroda gördüğüm en sıkıcı seyirci profiliydi!

  YanıtlaSil
 5. İlk cümleyi okuyunca yıkıldım, dedim benden bahsediyor :) Değilmiş neyse ki. İçim rahatladı.

  YanıtlaSil