7 Nisan 2010 Çarşamba

Basit Bir Ev Kazası

Oyun, Songül isimli 15 yıllık evli bir kadının, hayata dair hayallerini, yaşadıklarını ya da yaşayamadıklarını anlatıyor. 15 yıldır hiç değişmeyen sakin kocasının kendisini aldatmasını ve buna doya doya ağlamayı isteyecek kadar da çaresiz bir kadın. Songül'ün hikayesi çok tanıdık. Neredeyse her gün karşılaştığımız türden bir hikaye. Ve Günay Karacaoğlu bu karakteri öyle güzel canlandırmış ki izlememek büyük haksızlık olur. Kendisine Yeditepe İstanbul'dan beri sempatimiz vardır. Ancak bu oyunla artık aileden biri gibi hissediyoruz :)

- Hayri !

Oyunun tanıtım yazısı ;

Eğer kocanız 15 yıldır kapıdan hep aynı şekilde giriyor, hep aynı yere çantasını bırakıp klozetin kapağını 15 yıldır açık bırakıp fermuarını koridorda çekiyorsa, hele birde evliliğinizi “Eh! Artık zamanıdır…“ diyerek yapmışsanız emin olun siz de ziyan ve zebil ( ! ) olmuş kadınlar kulubüne üyesiniz.

Aslında Songül, hepimiz kadar cesur aynı zamanda hepimiz kadar ürkek. O en az bizim kadar gerçekçiyken, Merzifon saat kulesinin dibinde romantik bir buluşma hayal edecek kadar da ayakları yerden kesik.Doğal olarak aşksız bir hayatı yaşanmış saymayan Songül, savrulduğu Brezilya dizilerinden, bizi yazmaya çalıştığı romanın kıyılarında dolaştırıp, kara mizah bir kahkaha tufanına götürüyor. Onun kendini aşma serüveni aslında yaşadığımız toplumun kendini aşma serüveninden de çok farklı değil.

Bu nedenle Songül hayatına bizim için komik bir pencere açarken, aşk romanında “Genç ve güzel kadın kırılan gururunu ve onurunu bir kenara bırakıp İspanya’dan Merzifon’a uzanan çileli dans hayatını düşündü.” Hayal ettiklerini hatırladı ve kendi kendine dedi ki. “Artık ben iyi ve muhteşem sevgililer hayal etmeyeceğim. Çünkü bu hayaller sonra hayalete dönüşüyor“ demeyi de ihmal etmiyor.

8 yorum:

 1. Çok merak ediyordum oyunu , gitsem mi gitmesem mi kararsızdım. Ama madem haksızlık olur Günay Karacaoğlu'nu izlememek :) , gideyim göreyim ben de :)

  YanıtlaSil
 2. ben bayılıyorum bu hatuna, oyunu da çok merak ettim, inşallah gelir buralarada..

  YanıtlaSil
 3. dışavurum, mutlaka izle derim hatta garanti veriyorum :)

  sinem, turneleri oluyor takip etmeli :)

  YanıtlaSil
 4. kesinlikle izlenmesi gereken bir oyun, günay karacaoğlu resmen döktürüyor..

  YanıtlaSil
 5. albaraz, bence de çok başarılıydı. sahneyi doldurmayı bilen, çok doğal bir oyuncu (kendisini ilk kez sahnede izlememe rağmen bunları hissettirdi.)

  YanıtlaSil
 6. İçime dert olan oyunlardan biri. Hala seyredemedim:(

  YanıtlaSil
 7. Seda, uzun bir süre bilet peşinde koştuktan sonra Oyun Atolyesi'nde yakalamıştım :) Umarım sezon bitmeden ya da önümüzdeki sezon izleyebilirsin. Çok keyifliydi.

  YanıtlaSil