1 Aralık 2009 Salı

Rita'nın Şarkısı


Her tiyatro izleyicisi gibi benim de sahnede izlemek istediğim, benim için özel olan birkaç isim var :) Bunlardan birini cumartesi günü (servis şoförünün insan üstü çabaları ile İstanbul trafiğini alt etmesi sonucunda) İstanbul Devlet Tiyatroları Cevahir Sahnesinde izleyebildim.

Oyun, Adana Devlet Tiyatrolarında sahnelenmekte olan ve turne kapsamında İstanbul izleyicisi ile buluşan "Rita'nın Şarkısı"ydı.

İçki problemi nedeniyle çalıştığı üniversite yönetimi ve öğrencileri ile arası kötü olan Dr. Frank (Çetin Tekindor) yönetimin kararı ve maddi ihtiyacı nedeniyle açık üniversite için ders vermek zorunda kalır. Gelen tek öğrencisi ise bir kuaförde çalışan, çenesi düşük, ucuz romanlar okuyan, kendisini -cahil- diye tanımlayan ve kendini bulmak isteyip kendini arayan Rita (Tülay Günal)dır.

Oyunda bu ikilinin, şiir, Blake, Macbeth, tiyatro, eğitim sistemi, Howard'ın mabadı, yakut yemişler ormanı, Çehov ve evlilik üzerine keyifli yorumları ve tartışmaları yer almakta.
- Rita yavrum !
- Sen niye politika dersine kaydolmadın ?
- Kendimi aramaktan başım dönüyor, başka birini nasıl bulurum ?
- Şiir edebiyata sırt çevirmelidir !

Aralık programında iki hafta boyunca İstanbul'da görünen bu oyunu kesinlikle tavsiye ederim. Ayrıca bu keyifli oyunu izlememe büyük katkısı olan servis şoförümüze teşekkürü bir borç bilirim :)

2 yorum:

  1. öncelikle servis şoförünü seni tiyatroya yetiştirdiği için tebrik ederim. Tiyatro gitmese bile tiyatro sevgisini taşıyormuş:) Oyun komedi tarzı mı bunu mrak ettim. erdem

    YanıtlaSil
  2. Erdemcim, bu oyunu tek bir tarzla özetlemek doğru olmayacaktır. Çok keyifli anları var ama oyun boyunca kahkalar atamazsın :)

    YanıtlaSil