16 Kasım 2009 Pazartesi

Bozuk Düzen !

" Herkes para kazanmanın yolunu biliyor. Bizimse namusumuzdan başka övünecek bir yanımız yok"

" Ne dersin biz de aydan bir arsa satın alalım mı"

Herhangi bir oyunu izlemeden önce en az 10 dk boyunca dekorunu izlemeyi çok severim. Ancak "Bozuk Düzen"in kesinlikle 10 dk izlemenin yeterli olmayan muhteşem bir dekoru var ! Bozuk Düzen, şehir tiyatrolarının yeni sezon oyunlarından biri. Kasabadan şehre göçmek zorunda kalan, büyük şehrin karmaşasında bocalayan ancak bu karmaşada kaybolmamak, ayakta kalmak için direnen 4 kardeşin hikayesi.

Karakterlere gelince; kardeşlerin en büyüğü kendisini ailesine adamış, evin reisi rolünü kabullenmiş, otoriter bir abi. Diğeri, mutsuz bir evliliğin dolayısıyla mutsuz bir yaşamın içinde "mutlu" rolünü oynamayı üstlenmiş bir abla. Bir diğeri, evin en delisi, fakülteyi bitiremeyip kolay yoldan para kazanmayı seçen erkek kardeş. 4. kardeş ise evin en küçüğü ayrıca oyunda en sevdiğim karakter "Ömer".

Oyunculuklar için söylenebilecek (en azından benim söyleyebileceğim) olumsuz herhangi bir söz yok. Hepsi yerli yerinde ve başarılı. Ancak oyunda en çok etkilendiğim "Ömer" karakteri yani Gün Koper'in oyunculuğuydu. İfadesi, bakışları, hareketleri hatta kıyafetleri rolu ile tamamen bütünlük içerisindeydi. Bu haliyle bana fazlasıyla "Mert Turak"ı anımsattı. Umarım ikisinin de yolu bu alanda hep açık olur. Bir de enişte Ragıp rolünde izlediğim Yılmaz Meydaneri gerçekten çok iyiydi.

Oyun, sezon başından itibaren izlediğim en uzun ( yaklaşık 2,5 saat ) oyundu. Ancak şu an düşündüğümde "bu sahne olmasa da olurmuş" dediğim tek bir an ya da karakter yok. Sezon için tavsiye edebileceğim oyunlardan biri.

1 yorum:

  1. haftasonu eşim ve kardeşimle gidicez inşallah:))) Banu'nun yorumdan anlaşılan gidilmesi gereken bir oyun:)) erdem

    YanıtlaSil